Długotrwały stres: trucizna dla ciała

Współczesny człowiek narażony jest często na działanie długotrwałego obciążenia. Być może nie odbieracie państwo niektórych stresorów (czynników powodujących stres) jako sytuacji obciążających, jednak wyzwalają one wszystkie wyżej opisane reakcje organizmu. Do stresorów należą między innymi czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu, takie jak ekstremalne zimno lub ciepło. Hałas również może wywołać stres, zwłaszcza, gdy podlegamy mu przez dłuższy czas lub kiedy jego siła przekracza pewien poziom.

Kolejne stresory to różne uczucia takie jak troski i lęk, lecz także radość. Jeśli macie państwo poczucie ciągłego konfrontowania się z bardzo wygórowanymi oczekiwaniami lub musicie ciągle konkurować z innymi o pozycję, odbija się to również na waszym organizmie. Czynnikami stresogennymi są także bóle i choroby.

Obecnie bardzo rzadko istnieje możliwość natychmiastowego odreagowania stresu. Najlepszym sposobem redukowania stresu jest sport, ale nie zawsze można wskoczyć na rower lub przerwać nagle jakąś pracę argumentując to potrzeb] natychmiastowego odreagowania.

Taki stan rzeczy, zwłaszcza przy długotrwałych obciążeniach, pociąga za sobą cały szereg negatywnych skutków. Cukier, wydzielony do krwi w nadmiarze w celu dostarczenia dodatkowej energii, nie może hyc zredukowany działaniem fizycznym. Elekt jest taki, że trzustka musi wytworzyć bardzo dużo hormonu insuliny, odpowiedzialnego za regulację poziomu cukru we krwi. Przy długotrwałym stresie organizm przyzwyczaja się do dużej ilości insuliny. Może pojawić się cukrzyca.

Nadmiar tłuszczu obecny we krwi odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych i stopniowo je zatyka. Dochodzi do stwardnienia tętnic (miażdżycy), czego następstwem mogą być schorzenia układu krążenia i serca. Długotrwale stresy sprzyjają zwiększeniu się ciśnienia tętniczego, który z kolei podnosi ryzyko zawału serca i udaru mózgu. I oczywiście – wracając do układu odpornościowego – długotrwałe osłabienie produkcji przeciwciał musi prowadzić do częstszego zapadania na choroby zakaźne.

Jak witlać nie ma zbyt dużo przesady w twierdzeniu, ze stres może być śmiertelnie groźny. Zwierzęta żyjące przez dłuższy czas w sytuacji stresowej umierają z reguły dużo wcześniej niż te. które w swoim życiu doświadczały na przemian reakcji stresowych i faz odpoczynku. Istnieją nawet badania, które dowodzą, że człowiek zestresowany jest bardziej skłonny tło zapadania na różne choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *