W jaki sposób DHEA wpływa na ciężar ciała? – kontynuacja

Podobne wyniki otrzymali także inni badacze. Z pracy opublikowanej w 1984 roku przez Arthura G. Schwartza i jego zespół również wynika, że podanie DHEA zmniejszyło ciężar ciała zarówno myszy otyłych jak i z normalną wagą, chociaż jadły tyle samo co myszy, które nie otrzymywały tego hormonu. Amerykanin Coleman stwierdził w 1984 roku, że określona rasa myszy straciła na wadze, gdy do pokarmu dodawano DHEA. Natomiast w przypadku innych ras waga myszy była mniej więcej taka sama jak waga myszy otrzymujących pożywienie nie wzbogacone o ten hormon. Jeśli jednak myszy wszystkich ras dostawały’ w pożywieniu DHEA od wczesnych chwil (od drugiego tygodnia życia), ich ciężar ciała zmniejszył się bez względu na rasę. Coleman przyjął więc, że przeminą materii u dorosłych zwierząt, które nie otrzymywały DHEA, różni się trochę od metabolizmu myszy, których ciężar zmniejszy! się w wyniku kuracji tym hormonem. ‚tłumaczy ten fakt różnicami genetycznymi między myszami, czyli kodem genetycznym.

Poza tym Coleman zbada! hipotezę Yena. według której DHEA hamuje produkcję enzymu G6PDH, blokując w ten sposób powstawanie kwasów’ tłuszczowych, magazynowanych w organizmie jako tłuszcz. Zbadał komórki myszy karmionych DHEA i stwierdził, że koncentracja tego hormonu w tkankach myszy była zbyt mała, by skutecznie przeszkodzić wytwarzaniu Lego enzymu.

Następnie Coleman wykonał dalsze eksperymenty z substancją, która znana jest z tego. źe hamuje produkcję enzymu GÓPDH. Komórki myszy, które otrzymywały z pokarmem tę substancję, wykazywały konkretne zmiany w ilości wyprodukowanego enzymu. Jednakże substancja ta nie miała takiego samego wpływu na ciężar co DHEA. Coleman i jego zespół nie potrafili przy tym wytłumaczyć, w jaki sposób DHEA redukuje ciężar ciała.

Wszyscy naukowcy, którzy przeprowadzili eksperymenty z DHEA i myszami, ostrzegają jednak przed przenoszeniem tych wyników na człowieka. Organizm gryzoni może produkować tylko niewidką ilość DIIEA. Dlatego w pewnych okolicznościach hormon ten może mięć zupełnie inny wpływ na ludzi niż na te zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *