Zadania DHEA

Z hormonem melatoniną jest podobnie. Naukowcy jak dotychczas nie ustalili do końca jego funkcji w ludzkim organizmie, nie mówiąc już o tym, że nie ma wśród nich zgodności co do jego roli. Hormon ten jest produkowany przez szyszynkę i jego produkcja również spada z wiekiem, dlatego też przypisuje mu się podobne funkcje co DHEA. Uważa się, że on także wzmacnia układ odpornościowy i zapobiega chorobom. Kilku badaczy doszło tymczasem do wniosku, że zarówno melatonina jak również DHEA mają swój udział w procesie starzenia się, inni traktują ją jedynie jako preferowaną tabletkę nasenną, ponieważ reguluje ona w organizmie funkcje snu i czuwania.

Wyjaśnieniu zadań DHEA służą prowadzone obecnie we Francji długofalowe badania. Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań w Paryżu, dr Etienne-Emile Bau- lieu, ma nadzieję dowiedzieć się na ich podstawie, jaką rolę odgrywa DHEA w przemianie materii i jaki wpływ ma ta substancja na układ nerwowy, krwiobieg i inne tkanki ludzkiego ciała.

Cóż więc zalecają zarówno badacze, którzy wierzą w możliwość przedłużenia życia za pomocą tego hormonu i sceptycy osobom, które chętnie by go przyjmowały? Zasadniczo odpowiedź musi brzmieć, że należy powstrzymać się z łykaniem DHEA, zanim nie zostaną zaprezentowane wyniki, które uzasadnią stosowanie Lego leku. Jednocześnie jednak naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że są osoby, dla których informacja ta może przyjść zbyt późno, aby uratować im życie. Dlatego też naukowcy zastrzegają tylko, żeby decyzję o kuracji tym hormonem koniecznie poprzedzić konsultacją z lekarzem, Poza tym nie można przedawkować DHEA, a to oznacza, że organizm może otrzymać tylko tyle tej substancji, ile jej było w okresie młodości. Jak wynika z orientacyjnych badań, kobiety potrzebują jej znacznie mniej niż mężczyźni. Przy mniejszych dawkach niniejsze jest ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Ismieje grupa osób. które nie powinny brać DHEA. Należą do niej między innymi kobiety w ciąży i karmiące, ale tym zajmiemy się bliżej w następnym rozdziale.

Jedno jest pewne: są i będą prowadzone badania, które być może wyjaśnią, czy DHEA odgrywa rolę w procesie starzenia się, a jeśli tak, to jaką. Nauka nie może przecież nie prześledzić nawet najmniejszych tropów, które prowadzą do domniemanej „studni młodości”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *