Znów przybył mi kilogram!

To smutne odkrycie z wiekiem towarzyszy nam coraz częściej, gdy wchodzimy na wagę. Z roku na rok przybywa tłuszczu w talii, na brzuchu, pośladkach, udach i w innych niepożądanych miejscach.

Kiedy mamy wreszcie dość, gdyż źle czujemy się we własnej skórze, zaczyna się mordęga: zaczynamy od diety ziemniaczanej, przechodzimy do diety „jedzenia wszystkiego aie wT małych ilościach” (co się oczywiście często nie udaje), a na diecie z suchego chleba kończymy. Wynik tygodniowego wysiłku: marne dwa kilogramy mniej. Potem znów jemy normalnie ( nie przejadamy się oczywiście, gdyż boimy narazić się na utratę lak ciężko zdobytego efektu), a mimo to wkrótce zamiast tych dwóch utraconych z takim trudem kilogramów waga wykazuje dodatkowe trzy kilogram)’. I znów zaczynamy pościć…

Jakkolwiek by to śmiesznie nie brzmiało, dla „wielu osób jest to gorzka rzeczywistość. Większość ludzi w Niemczech i innych krajach uprzemysłowionych choć raz poddało się terrorowi diety, lub czynią to ciągle od nowa. W końcu tylko ta osoba jest uważana za atrakcyjną, która do późnego wieku jest szczupła i zgrabna. Coś musi jednak musi być nie tak z tymi kuracjami odchudzającymi, jęli prawie zawsze po zakończeniu diety przybywa więcej sadła, niż było przedtem. Zjawisko to zyskało obecnie miano „efektu jo-jo”, ponieważ waga spada i zaraz potem podnosi się podobnie jak kulka na gumce zwana jo-jo.

Niektórzy naukowcy uważa, że DIIEA może odegrać istotną rolę w zwalczaniu otyłości. Sądzą, ze hormon ten przyczynia się poważnie do regulacji wagi ciała. Dlatego ich zdaniem nie ma się czemu dziwić, że z wiekiem, gdy obniża się poziom DHEA, człowiek coraz bardziej tyje. Diety nie mogą zbyt wiele pomóc, gdy organizm produkuje za mało tego hormonu. Kilka doświadczeń, głownie na myszach i szczurach, optymistycznie świadczy o korzystnym działaniu DHEA na redukcję nadwagi. Natomiast inni badacze są jeszcze sceptycznie nastawieni, co do możliwości hormonu w walce z otyłością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *